A magyarbánhegyesi Telbisz-kúria és majorság

Az ország dél-keleti részén tovább barangolva találtunk rá Magyarbánhegyesre és a Telbisz kúriára. Magyarbánhegyes már a honfoglalás előtti időkben is lakott lehetett, erről tanúskodnak a feltárt leletek. Egészen a 15. század közepéig Bánhegyesként volt ismert1. A név eredete Maróti János macsói bánhoz vezethető vissza, akinek rangjára utal a bán előtag, a hegyes pedig – ahogyan az alföldön lenni szokott, ha van egy nagyobb halom, az felnagyítva az máris hegynek minősül, legalábbis elnevezésben mindenképp – kaszálót jelent. Tehát a bán kaszálójaként tekintettek rá. Majd Mátyás király adományozta Bánhegyest, Battonyát, Dombegyházát és Kupát Édesanyjának, Szilágyi Erzsébetnek, halálát követően Mátyás király fia, Corvin János örökölte ezeket a területeket2.

Magyarbánhegyes létrejöttének története pedig a következő: 1860-ban, a nagy mennyiségű robot miatt 900 földműves szökött meg Nagyiratosról, 1860-ban, és létrehozták a Mezőkovácsházához tartozó Pusztabánhegyesen Magyar-Bánhegyes községet – amelyet pecsétjükkel hirdettek. 4 évvel később ismertek el önálló településként. Földrajzilag nem a korábbi Bánhegyes tekinthető Magyarbánhegyes bölcsőjének, mert közvetlen mellette létesítették a települést.

Nagyot ugorva az időben, a következő állomás 1903, amikor 4 kisebb pusztát csatoltak Magyarbánhegyeshez: Hári, Mandel, Telbisz és Vertán, jelentősen megnövelve a település méretét, mely így hatalmas külterületekkel gazdagodott. Ennek nyomai azért még ma is megtalálhatóak. Erre lettünk figyelmesek mi is, mikor a Békéscsabától 40 km-re található Magyarbánhegyesnél a Telbisz tanya elágazásához érkeztünk.

A Telbisz név Telbisz Ottomár földbirtokosra és családjára utal. Sajnos az előző és következő generációk tagjaira nem sikerült rábukkannunk, de az bizonyos, hogy édesapja is földesúr lehetett, mert az 1884-ben született Ottomár gazdasági végzettségének megszerzése után 1906-ban Magyarbánhegyesre költözött és igazgatta 1908-tól egészen haláláig, 1918-ig a birtokokat3. Számos befolyásos tisztséget viselt, például tagja volt a vármegye törvényhatósági bizottságának, Magyarbánhegyes képviselő testületének, az Őscsanádi Takarékpénztár, valamint a Magyarbánhegyesi Takarékpénztár és Áruforgalmi Rt. igazgatóságának4. A következőkben a felesége és a leszármazottjai számára 1942-ben épült, mára felújított, modernizált kúriát és a majorságot mutatjuk be.

A három szintes kúriát Glatz Ferenc tervezte, melyben a legfontosabb szempont a kényelem és a harmónia. 2 szoba a földszinten helyezkedik el, 3 pedig az emeleten, amelyek közül kettő közvetlenül is kapcsolódik a fenti teraszhoz. Csodaszép látványt nyújt minden napszakban, hiszen a fákra és a lombkoronaszintre nyílik kilátás. Ami a belső tereket illeti, mindkét bejárathoz tartozik 1-1 előszoba és közlekedő, ezen keresztül közelíthető meg a nappali, illetve a társalgó. Egy nyitott márványkandalló teszi még hangulatosabbá az itt eltöltött időt miközben a bordó, korabeli stílust idéző ülőgarnitúra és kristálycsillár varázsolja el az itt lakókat, valamint a vendégeket egyaránt. Több szobában van kályha és látványkandalló, ugyanakkor kúria fűtéséről központi fűtés gondoskodik. A fa konyhabútorokat ide tervezték, és a konyhai eszközöket is beépítették. Igazi természetközeli, elegáns hatást nyújt, tökéletesen illik a kúria hangulatához. A lakószint alatt pince is található.

Az épület egyik külső falát egy Mária ikon díszíti, amelyet 2004-ben műemléki tárggyá nyilvánítottak. Ha távolabbról szemléljük az ingatlant, figyelmesek lehetünk a manzárd típusú tetőszerkezetre. Kicsit távolodva érzékelhetővé válik a körülbelül 2000 akácfából álló erdő, amely nyugalmat áraszt és megteremti az elrejtőzést lehetőségét a kívülről vágyakozó, kíváncsi szemek elől. Egy kültéri medence is található az udvaron, amely akár szűk körű, akár baráti összejövetelek helyszíneként is szolgálhat.

A majorságban lehetőség nyílik haszonállatok tartására is, számos melléképület direkt erre a célra lett építve. Lovak számára istálló áll rendelkezésre, amely akár bértartásra is alkalmas lehet. Több garázs is épült közel a kúriához, az egyik a személygépjárművek tárolására alkalmas teremgarázs, míg a másik mezőgazdasági gépek és munkaeszközök tárolásához ideális.

Igazi kis gyöngyszem a kúriák kategóriájában a Telbisz-kúria és majorság, a mai elvárásoknak megfelelő, vidéki élet tökéletes színtere. Jelenleg értékesítés alatt áll, további információ kérhető róla a hello@dandan.hu email címen.

Amennyiben rendelkezel olyan kastéllyal, kúriával, villával, amit szeretnél bemutatni magazinunkban, vagy érdekelnek a weboldalon található ingatlanok, akkor vedd fel velünk a kapcsolatot a hello@dandan.hu email címen.