Malomból indusztriális luxus „villa”

Hogyan lehet egy ipari ingatlanból luxus „villát” kialakítani? Rendhagyó cikk következik, hiszen elsősorban kastélyokkal, kúriákkal és villákkal foglalkozunk, de ez a gyöngyszem igazi kuriózum a maga nemében. Géderlakon járunk, az 1830-as években épített Becse vízimalomban.

A malom elődje egyébként az 1720-as összeíráson már nyilvántartásba lett véve, de ekkor még jóval közelebb volt a Dunához, a zádori rév közelében1. Azonban a sorozatos árvizek miatt átköltözött a település a Géder-dombra 1770-1775 körül. Ezen az új helyen került felépítésre az „új” malom, az 1830-as években, amelyet a 19-20. század fordulóján bővítettek is. Fénykorát a kiskereskedők dunai hajózása idején élte. Ennek bámulatos átalakulását mutatjuk most be kedves Olvasóinknak.

Több, mint 150 éven át működött malomként, és őrölte a gabonát, majd elhagyatottá vált, egészen addig, míg a felújítást megálmodó tulajdonosa meg nem vásárolta. Vágya volt, hogy a korábban ipari létesítményként működő egykori malmot új funkcióval lássa el, és akár egy családi otthonnak, vagy szálláshelynek alkalmassá alakítsa. Nem volt egyszerű dolga, hiszen a három szintes téglafalazatú épület külső homlokzati megjelenése helyi védettség alatt áll, illetve a belmagassága is hatalmas. A funkcióváltáshoz, illetve a belsőépítészeti megoldásokhoz az egyik elismert belsőépítészt, Kernya Róbertet kérte fel2.

A felújítás 4 évet vett igénybe, de eredményeként újjászületett az egykori ipari ingatlan. Az épület egyik legkülönlegesebb jellemzője a 9 méteres belmagasság, illetve az első és a második emeleten a függőfolyosókról nyíló szobák. A 4 szintes épület alsó szintjén kapott helyet a 2 beállós fűtött garázs és a külön levegőztetővel és szívóberendezéssel ellátott szivarszoba. A földszinten található az egy légterű konyha-nappali-étkező illetve a bioetanol kandalló; egy télikert illetve egy elkülönített borozó rész, amely egyedi hőszabályozóval működik, hiszen így élhető át legjobban a borospince hangulata, valamint a borok tárolásának ideális hőmérséklete is könnyebben szabályozható.

Az indusztriális jelleget a kovácsoltvas korlátok, a földszinttől a tetőtérig érő vas csigalépcső, a belső falak eredeti, látszó téglái, illetve a malom látható gerendái adják. A csigalépcsőn felfelé haladva az első emeleten 2 szoba helyezkedik el, külön fürdőszobával, tovább haladva a második emeletre pedig szintén 2 szobát találunk itt, melyhez gardróbszoba is tartozik.

Az udvaron egy 10 méter hosszúságú medencét találunk – hozzá tartozó kültéri zuhanyzóval, mellette pedig egy üvegajtóval rendelkező nyári konyhát. Kellemes sütögetések és baráti főzések és étkezések színtere lehet ez a kerti rész.

A malom jelenlegi tulajdonosa szeretné értékesíteni az ingatlant, bízik benne, hogy új lakói is nagyon fogják szeretni ezt a különleges, indusztriális stílusú „villát”. Ha Önnek is van olyan felújított és funkciót váltott épülete, amelyet bemutathatunk, vagy szeretne több információt megtudni a géderlaki malomról, keressen minket a hello@dandan.hu email címen, vagy Vitáry Dánielt a +3630/618-2271-es telefonszámon.

Csorba Dániel videóját a malom bejárásáról pedig itt találják:

https://www.facebook.com/csorbade/videos/1206907023973721

Amennyiben rendelkezel olyan kastéllyal, kúriával, villával, amit szeretnél bemutatni magazinunkban, vagy érdekelnek a weboldalon található ingatlanok, akkor vedd fel velünk a kapcsolatot a hello@dandan.hu email címen.