Sándor Móric vagyis az Ördöglovas szerelem miatt átalakított bajnai kastélya

A Bajnán található klasszicista stílusú kastély története igencsak fordulatos, mint ahogyan a Sándor családé is. A 18. századi átépítés után élte fénykorát, amelyhez az Ördöglovas legendája is társult, majd az államosítást követő évtizedekben életveszélyessé nyilvánították. A 2021-ben, teljeskörűen felújított kastélyt átadták, ma már ismét régi fényében ragyog, most pedig történetének járunk utána.

Sándor Móric 1819-ben, 17 éves korában örökölte meg a Sándor család birtokait, ugyanis, ekkor veszítette el édesapját, tüdőgyulladásban1. A fiatal férfit szülei a széltől is óvták, különösen azért, mert bátyja életét vesztette, így csak ő tudta tovább örökíteni a Sándor vezetéknevet. Ismeretei igencsak hiányosak voltak, ezért autodidakta módon kezdett el tanulni. Nagyon érdeklődő, nyitott és szorgalmas volt, rövid idő alatt megtanulta az olasz és a francia nyelvet. Muzikalitását is megcsillogtatta, ugyanis zongorázott és citerázott is, illetve dalokat is szerzett. Apja nagyon szigorúan nevelte, ezért sejthető, hogy halála után nyílt ki számára a világ.

A lovaglással is fiatal felnőtt korában ismerkedett meg, pedig édesapja, Sándor Vince is szerette a lovakat, ő alapította a gyarmati ménest, és 1802-ben létesítette a kastély mögötti istállót. (Igen, ha a Kedves Olvasónak eszébe jutott a Budavári palotában a Sándor-palota és az ottani lovarda, jól sejti, a bajnai Sándor Vince és családja építtette a mai Köztársasági Elnöki hivatal elődjét.) Mivel az ifjú grófot féltették a lovaktól (is), nem engedték a közelükbe. Pedig mindig is vágyott a lovaglásra. 18 éves kora körül ült először lóra, ekkor derült fény az Isten adta tehetségére. Szenvedélyesen fejlesztette magát és merészebbnél merészebb mutatványokat hajtott végre lóháton. 1831-ben eladta a budai Sándor-palotát, amely a Pallavicini családhoz került. Az így szerzett pénzt a lovaglásba fektette.

A legenda szerint Angliában betört egy különösen vad lovat, így ragadt rá az Ördöglovas név2. Számtalan legenda kapcsolódik alakjához. Például bálakba a lépcsőn fellovagolva, becenevéhez hűen érkezett; négy lovas fogattal hajtott le a szűk budavári lépcsőkön; téli jégzajlás során emberekkel teli hintóval ugratott át a Dunán; erkélyekről ugratott le lóval; egy éjszaka akár 3 bálban is feltűnt – elképzelhetjük, hogy mennyire őrült tempóban közlekedhetett3. Állítólag lovával átugratta Metternich Leontine fogatát, a bécsi Práterben4. A nagyhatalmú Metternich Kancellár lánya azonnal beleszeretett az Ördöglovasba, igaz szerelem volt az övék.

Addig, amíg Móric meg nem ismerte Leontine-t (és feleségül nem kérte) nem igazán foglalkozott a megörökölt kastéllyal. Eredetileg már a 15-16. században is állt itt egy nemesi udvarház5. 1696-ban vásárolta meg Sándor Menyhért, Esztergom vármegye alispánja. 1720 körül építtette meg a mai kastély elődjét. Az ő unokája Móric, az Ördöglovas. A szerelmes ifjú felkérte Hild Józsefet a kastély átalakítására. A források szerint 1834 körül készült el, klasszicista stílusban, egy emeletes formában, melynek melléképületei földszintesek voltak. Ekkor kapta a kastély a frontjára az oszlopokat, szakmai nyelven a görög mintára hasonlító négy oszlopos portikuszt. A különlegesség fokozása érdekében a belső díszítésre Alessandro Sanquirico-t, a milánói Scala díszlettervezőjét kérte fel6. Két nagyterem díszítése fűződik nevéhez: a Raffaello-terem mennyezete, illetve az etruszk-terem, amelyhez etruszk vázák mintáiból merített ihletet. A mennyezeti stukkókat Mario Piazza stukkátor készítette. A földszinten ebédlő, biliárdterem, szoba a kártyázáshoz, dohányzó, télikert és házikápolna kapott helyet, míg az emeleten a gróf és a grófnő lakosztályai voltak megtalálhatóak a fegyver- és képgyűjtemény, a könyvtár és a vadásztrófeák mellett7. A magasabb életszínvonalat a kazánfűtés, az egzotikus növényeket tartalmazó pálmaház is fokozta. (Sőt, a lovak iránti szeretetet mi sem bizonyíthatná jobban, minthogy az istálló is fűtött volt.) Miután elkészült a kastély, Móric és Leontine boldog házas éveket töltöttek a bajnai kastélyban. Két gyermekük született, Leó (aki 6 éves korában váratlanul elhunyt) és Paulina8. Paulina édesanyja féltestvéréhez ment feleségül, Metternich Richárd herceghez, aki diplomataként rengeteget utazott. Vele tartott bájos felesége is, aki kiváló kapcsolatépítő képességgel rendelkezett. Életének meghatározó része volt a divat, korának igazi divatdiktátora volt, a párizsi császári udvar állandó vendége, sőt, Bécsben divatklubot is alapított. A herceggel három lányuk született, a gyermekekkel sok időt töltöttek a bajnai kastélyban, később ismét utaztak, majd 1895-ben meghalt Metternich herceg, Paulina férje, így ő végleg az Ördöglovas kastélyába költözött9.

Visszakanyarodva Sándor Móricra, az Ördöglovas vesztét is a lovaglás során szerzett sérülése okozta. 1850-ben súlyos fejsérülést szenvedett az egyik mutatványa közben, és később már nem volt önmaga.

Állandó orvosi felügyelet mellett élte életét, még 28 évig10. Évtizedekkel később, a Metternich-Sándor család utolsó leszármazottai az 1940-es években hagyták el a kastélyt, a II. Világháború idején. 1944-ben Metternich-Sándor Klementina Svájcba menekült, ez év decemberében bevonultak a szovjetek, és elkezdték fosztogatni a kastélyt11. Igazi károkat a januári német ellentámadás okozta, amely társult a kastély teljes kifosztásával, megrongálásával. Hadikórházként hasznosították, a kápolnában holttesteket tároltak. Minden létező módon a földbe tiporták a bajnai Sándor-Metternich kastély méltóságát. A kivonulást követően mezőgazdasági TSZ lett, majd gépállomás, alumíniumgyártó üzem, továbbá itt működött az ország egyetlen női traktorosokat képző intézménye. A szebb napokat is látott angolkertet összeszabdalták, országutat vezettek át rajta. A kastélyban helytörténeti kiállítás kapott helyet, 1967-1972 között. Azért csak ilyen rövid ideig, mert a kastély életveszélyessé vált.

Az 1980-as évektől kezdődően műemléki felügyelet alá került, a tetőcsere 1990-es években történt, amely az állagmegóvást szolgálta. 2016-ra már nagyon rossz állapotba került ‒ Széchenyi István szerint Magyarország egyik legszebb kastélya, amely méltó a nemesi életre12. 2018-ban kezdődött el a NÖF programban a teljeskörű rekonstrukciója, amely 2021-ben vált látogathatóvá a nagyközönség számára. Izgalmas tárlattal várja a látogatókat, például az Ördöslovas mindennapjaiba, illetve Paulina életébe is bepillantást nyerhetünk, továbbá megcsodálhatjuk a restaurált freskókat és átélhetjük a korabeli hangulatot.

Amennyiben rendelkezel olyan kastéllyal, kúriával, villával, amit szeretnél bemutatni magazinunkban, vagy érdekelnek a weboldalon található ingatlanok, akkor vedd fel velünk a kapcsolatot!