- Vizi Noémi
- Fotó: Borbély Levente (RECHungary)
- Olvasási idő: 3 perc
A Mecsekben bányászatot teremtő Jánosi Engel Adolf kastélya
Engel Adolf nevéhez számtalan szakmai és szociális fejlesztés és siker kapcsolódik a 19. században. Szegény, zsidó származású családból küzdötte fel magát a nemesi rangig. Ebben a cikkben Baranya vármegye egyik kiemelkedő személyét mutatjuk be, illetve az ő egykori vadászkastélyát Mecsekjánosiban.
Engel Adolf 1820-ban született Pécsen, édesapja Péter kereskedő volt, aki vagyont szerzett a napóleoni háborúk idején, de sajnos el is vesztette. Ezért második felesége és gyermekei (Adolf és Simon) nagy szegénységben és nélkülözésben éltek. A tanulást korán abba kellett hagynia és gondoskodnia magáról. Először gyufákkal, ceruzákkal házalt, majd később az összespórolt pénzéből 1836-ban egy dohány boltot, később bútor- és ruhaboltot nyitott1. Szabadidejében a püspökség könyvtárában tanult, megtanult héberül és franciául is, így bekerülhetett az értelmiségi körökbe is. Ügynököket foglalkoztatott, így egyre szélesebb területre tudott árucikkeket kiszállítani, ellátni. 23 éves korában megnősült, 9 gyermek édesapjává vált2.
Az 1848-1849-es szabadságharcban nemzetőrként szolgált, majd felismerte a lehetőséget, és faáruval kezdett üzletelni. Építkezésekre szállított faanyagot, illetve ő is többet kivitelezett önállóan. Ez volt az, amely igazán meghozta számára a sikert anyagi értelemben. Nyereségét befektette más vállalkozásokba, így nyitott 1863-ban gőzfűrészüzemet, parkettagyárat és szénraktárat. Nem csupán az üzleti élet volt számára fontos, hanem a pécsi, komlói szociális helyzet javítása is. 1860-ban megvásárolta a Czindery-kertet, amelyet szabadon használhattak a helyiek bálok helyszínéül, összejövetelekre; gőzfürdőt is létrehozott, illetve mikor megvásárolta 1878-ban a felsőmindszenti birtokot majd 1880-ban Montenuovo Alfréd mecsekjánosi birtokait, lakásokat, könyvtárat, iskolákat építtetett, ahová tanítót is szerződtetett3. A cselédség gyermekei itt tanulhattak, sőt, még tanszereket is kaptak ingyen4.
1886-ban Engel Adolfot szakmai sikereiért, illetve a mecénási tevékenységeiért 1886-ban magyar nemesi címet kapott Ferenc Józseftől, ettől kezdve használhatta a Jánosi előnevet5.
1890-1892 között geológiai méréseket készíttetett a komlói széntelepeken, Jex Simon bányamérnök pedig kitermelésre alkalmasnak találta. 1895-ben nyitott meg az Adolf-táró, 3 évvel később a feleségéről elnevezett, Anna-akna6. Egészen 1865-ig működött termelő aknaként, később tanbányaként, végül 1993-ban zárták be.
A mecsekjánosi kastélyt 1900-ban építtette, Engel Adolf késő eklektikus stílusban, és mivel nagyobb átalakítás nem történt, ma is felfedezhetőek ezek a stílusjegyek7. Elsősorban szabadidejüket töltötték itt a család tagjai, nem itt éltek életvitelszerűen. A Pécstől 25 km-re elhelyezkedő kastély 7000 m2-es ősfás területen található, 3 szintes, körülbelül 1700 m2-es, a cselédlakások, gazdasági épületek még további 600 m2-t jelentenek.
Jelenleg elhagyatottan áll az út mellett a patinás épület, meglehetősen rossz állapotban. Kívülről még csak-csak látszódik rajta az egykori gazdagság nyoma, de belül már életveszélyes. Sokáig csecsemőotthonként működött, bezárása óta már az állagmegóvás sem igazán valósul meg. Belül ami mozdítható volt, azt már elvitték. Igazán szomorú, hogy Pécs egyik meghatározó alakjának egykori kastélya ennyire rossz állapotban van. Reméljük, hogy hamarosan valaki beleszeret, és meglátja a fantáziát az 54 szobás épületben, és általa újjászülethet.
1 https://magyarszemle.hu/online_irasok/ketszaz-eve-szuletett-janosi-engel-adolf-998
2 https://magyarszemle.hu/online_irasok/ketszaz-eve-szuletett-janosi-engel-adolf-998
3 https://www.pecsma.hu/pecsi-aranyember-foldonfutobol-lett-nemes/
4 https://magyarszemle.hu/online_irasok/ketszaz-eve-szuletett-janosi-engel-adolf-998
5 https://www.pecsma.hu/pecsi-aranyember-foldonfutobol-lett-nemes/
6 https://magyarszemle.hu/online_irasok/ketszaz-eve-szuletett-janosi-engel-adolf-998
7 https://amultemlekei.hu/janosi-engel-adolf-kastely-komlo-mecsekjanosi/