- Vizi Noémi
- Fotó: Jancsó Gergely
- Olvasási idő: 3 perc
Károlyi-Csekonics-palota a nászajándékból lett egyetemi épület
Budapest belvárosában, a VIII. kerületben, a Múzeum és a Reviczky utca által határolt területen, a két utcára nyíló Károlyi-Csekonics-palotába kalauzoljuk a Kedves Olvasót. Nagyon izgalmas rekonstrukció eredménye a most látható épületegyüttes, amelyet 2021. szeptember 1.-jén adtak át. A Múzeum utca 17. teljeskörű műemlékvédelmi restauráláson esett át, visszaállították a Báltermet, a Díszlépcsőházat, a Szivarszobát, a Csekonics termet és az Aulát1. Igazi főúri pompa fogadja a látogatót, hiszen visszacsöppen 1880-as évekbe. A bálterem freskóján Lotz Károly Bacchus diadalmenete elevenedik meg, amelynek eredetije teljesen megsemmisült a II. világháborús bombázások, illetve a különböző funkcionális átalakítások miatt. Újjá született az intarziás parketta, műmárvány borítást kaptak a falak, és visszakerültek a gipszstukkók is2. A lélegzetelállító Díszlépcsőház lépcsőit és karzatát tölgyből és hársfából faragták még a 19. században, szerencsére ez nem semmisült meg teljesen, így restaurált állapotban, de az eredeti lépcsőt láthatjuk. A Szivarszobában régen az arisztokrata barátaik számára bálakat és társasági rendezvényeket tartott a Károlyi-Csekonics család. A korhű felújításhoz és a hangulat megragadásához nagy segítséget jelentettek a korabeli fényképek, képeslapok, tervrajzok, így a művészettörténészek és a belső rekonstrukcióval foglalkozó szakembereknek elsődleges forrásból láthatták a palota építészeti múltját3. A 19. – 20. században a grófi család reprezentációs terei és magánlakosztályai helyezkedtek el itt4, ma pedig a rektori-, szenátusi hivatal, illetve további reprezentációs terek5.
A Reviczky utca 6. szám alatti épület az előbbi szöges ellentéte. A modern megoldások, a kihasználhatóság kapta a fókuszt. Ugyanis a 2 épület valójában egybe van építve – régen egy kocsifelhajtó kötötte össze ‒, most pedig a Károli Gáspár Református Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karának campusa helyezkedik el benne. A modern egyetemi oktatásnak megfelelő terek lettek kialakítva – előadók, szemináriumi szobák, könyvtár, rekreációs terek-, hozzá társuló infrastruktúrával, amely az épület újjáépítésével járt együtt. Régen itt volt a személyzet otthona, kiszolgálóegységként működött, alatta pincerendszerrel, mellette kocsiszínnel, belső udvarral6.
Ha visszatekintünk az épület múltjára, egészen 1840-es évekig kell visszautaznunk az időben, ugyanis már ekkortól a Csekonics család tulajdonában volt a telek, amit lányuknak, Csekonics Margitnak ajándékoztak nászajándékként7. A férj Károlyi István gróf, aki országgyűlési képviselő volt, mellette a Nemzeti Casino elnöke, a Caritas Jótékonysági Egylet Díszelnöke, illetve a Magyar Tudományos Akadémia és a Nemzeti Lovarda igazgatósági tagja8. A neobarokk stílusú palotát 1881 – 1885 között építtette a házaspár. A megtervezéssel Ferdinand Fellert és Herman Helmert bízták meg, akik például a bécsi Volkstheathert, a Vígszínházat, a szegedi és a kolozsvári Nemzeti Színházat, valamint a kecskeméti Katona József Színházat is tervezték9.
Margit halála után, 1918-tól a Múzeum utcai épületben működött a Francia Nagykövetség10, 1938-ban Károlyi Melinda, Margit és Károly gyermeke bérbe adta a Baross Szövetség Kereskedő Iparos és Rokonszakmák Egyesületének11. A II. világháborúban bombatalálat érte, súlyos károkat szenvedett, átépítették, de sajnos nem állították vissza az eredeti állapotába. Majd ismét nagykövetségek költöztek ide, továbbá egymást követte az Országos Műszaki Könyvtár, hallgatói információs központ, Közigazgatási és Igazságügyi Hivatali Iroda. 2004-ben került műemléki védelem alá12. 2015-ben született meg a kormányzati döntés, mely szerint az épületegyüttes rekonstrukció után a Magyarországi Református Egyház tulajdonát fogja képezni13. A 2021-ben átadott Károlyi-Csekonics palota azóta kettős funkciót lát el, a Múzeum utcai épületrész az egyetemi központ funkció mellett rendezvényközpontként funkcionál, míg a Reviczky utcait az egyetemi hallgatók vették birtokba, és élvezik a modern köntösbe öltöztetett grófi rezidenciát.
A kívül is impozáns épületegyüttes, belül igazi igazgyöngyöt rejt, amely elképesztő teret és egyedi hangulatot biztosít a rendezvényeknek. Külön öröm, hogy reprezentatív és társasági központ szerepe továbbra is megmaradt, hiszen ma aktív egyetemi élet zajlik, az egykor arisztokrata összejövetelektől hangos Károlyi-Csekonics-palotában.
1https://csekonicspalace.hu/bemutatkozas/
2https://nof.hu/hu/ahol-a-mult-es-a-jovo-talalkozik-megujult-a-karolyi-csekonics-palotaegyuttes/
5https://reformatus.hu/oktatas/hirek/palota-az-oktatas-szolgalataban/
6https://reformatus.hu/oktatas/hirek/palota-az-oktatas-szolgalataban/
8https://reformatus.hu/oktatas/hirek/hagyomany-modern-kontosben/
12https://pestbuda.hu/cikk/20200901_atadtak_a_felujitott_karolyi_csekonics_palotat