Bauhaus jelenség

A funkcionalitás elsőbbsége a formatervvel szemben, fémek, üveg felületek, egyszerű vonalvezetés, letisztultság, lapos felületek, körök, négyzetek, háromszögek és ezek térbeli testjei, a (fél) hengerek, téglatestek, gúlák. Ha a Bauhaus jelenséget kellene néhány szóval jellemezni, talán így lehetne körülírni. Gyökerei 1919-ig nyúlnak vissza, Walter Gropius alapította az iskolát Weimarban, Németországban1. Szemléletmódot próbáltak átadni az oktatók, amely először a rajzokban, alakzatokban jelent meg. 1927-től kezdtek el építészetet oktatni. Az új művészeti irányzat pont ezért hatott át szinte minden iparágat a reklámoktól a formatervezésig. Sajnos a politika nem nézte jó szemmel az új szellemiséget – internacionalistának tartották –, ezért Hitler bezáratta az iskolát2, a tanítványok pedig szétszóródtak a világban. Talán a legismertebb Bauhaus építészeti örökség a Tel Avivban található, 4000 fehér épületből álló együttes, amelyet Fehér városnak neveznek, 2003 óta az Unesco Világörökség részének nyilvánította3. A Bauhaus-t inkább jelenségnek lehet tekinteni, mint stílusnak. Az 1920-tól 1970-ig terjedő időszakban élte fénykorát, és egyértelműen nagy hatással volt a modernizmusra4.

Az építészetben Bauhaus inspirálta épületeket az egyszerűbb geometriai formák inspirálták, például a négyzet és a kör, de megjelenhet az aszimmetria, az egyszerűség, a díszítésmentesség. A tető általában lapos, acél, üveg és beton volt a legnépszerűbb az anyaghasználat során5. Magyarországon kevésbé elterjedtek a Bauhaus elvei, ezért a hazai épületek inkább a modernizmushoz állnak közel. Más országokkal ellentétben, ahol inkább a tömeglakások voltak, és a munkásosztály számára készültek, itthon a vagyonosabb réteg villáin ismerhetők fel ezek a jegyek6. Csak azokat az ingatlanokat lehet Bauhaus-háznak nevezni, melynek tervezője a Bauhaus-ban tanult (például Molnár Farkas), így Magyarországon a Napraforgó utca 15 az, amit ezzel a megnevezéssel illethetünk7.

Budapesten a Napraforgó utcában találhatóak modern stílusú, 1920-1930-as években tervezett és épített házak; Bauhaus, és modernista jegyeket magukon hordozó épületek ezek, amely Napraforgó utcai kísérleti lakótelepként is ismert8. Az ingatlanok tervezői voltak például Kozma Lajos, Fisher József, Böhm Henrik, Hegedűs Ármin, Wälder Gyula, Hajós Alfréd, mindannyian igyekeztek belevinni az épületekbe a szemléletmódjukat, egyéniségüket. Ezért jól megfér egymás mellett a Bauhaus, a neobarokk, a szecesszió és az art deco is.

Minden épületen észrevehetünk valami különlegeset, ezt az építészeti időutazást kár lenne kihagyni.

Amennyiben rendelkezel olyan kastéllyal, kúriával, villával, amit szeretnél bemutatni magazinunkban, vagy érdekelnek a weboldalon található ingatlanok, akkor vedd fel velünk a kapcsolatot a hello@dandan.hu email címen.