A Zichy család rövid története

Forrás: Fortepan / Zichy

Alispánok, alnádorok, püspök, közoktatási miniszter, miniszterelnök feleség, vértanú, zongoraművész és zeneszerző, botanikus, érsek, Ázsia kutató, a magyar romantikus festészet kiemelkedő alakja. Egy közös bennük, mindannyian a Zichy vezetéknevet viseltek.

Zichy-Meskó kastély

A Zichy család gyökerei az 1260-as évekig nyúlnak vissza. Ekkor még Zayk vezetéknevet viseltek, Zayk Gáltól indul a vérvonal, és a Zala vármegyei Zajk1 illetve Zics2 településen éltek. A 14. században került sor a névváltoztatásra, immár De Zich családként tartották őket számon. Zichy Elek Zala vármegye alispáni tisztségét töltötte be, a fia, Zsigmond pedig egy szerencsés házasság következtében megalapozta a vagyont. IV. Béla adományozott számukra nemesi rangot a 13. században. A 14. évszázadtól kezdve pedig szinte folyamatosan alispáni, alnádori tisztségeket töltöttek be a politikában és a közéletben. A 16. századtól Magyarország nagybirtokosaiként tartjuk őket számon, a 17. században pedig először bárói, majd grófi (1679) címet kaptak3. A grófi címmel Zichy I. István megkapta a vázsonykői várat, illetve a körülötte lévő uradalmat. Ők vitték tovább a főnemesi rangot, míg Zichy György és fia, Mihály a köznemesi rangot. Ekkor vált ketté a család.

Zichy kastély – Soponya

A magyar közélet igen fontos és meghatározó alakjairól van szó, akik számtalan fontos pozíciót töltöttek be az évszázadok során. Alispánok, nagybirtokosok, művészek voltak közöttük. Rangjukból és vagyoni helyzetükből is adódik, hogy számtalan kastélyt építtettek. Az évszázadok alatt kiépített egzisztenciát a II. világháborút követő államosítási hullám egy tollvonással megsemmisítette. A családok vagyontalanul, a birtokaik és az ingatlanaik nélkül váltak földönfuóvá.

Zichy kastélyokat találunk például:

– Fejér vármegyében (Aba, Seregélyes, Kálóz, Soponya, Vajta, Zichyújfalu, Aba-Felsőszentiván, Sárbogárd, Tác, Sárszentmihály, Vajta)
– Somogy vármegyében (Lengyeltóti, Zákányfalu, Nágocs, Zala)
– Veszprém vármegyében (Nagyvázsony, Somlószőlő, Várpalota, Úrkút-Zsófipuszta)
– Zala vármegyében (Budafapuszta) Budapesten a III. kerületben (jelenleg múzeumként üzemel)
– Pest vármegyében (Zsámbék) Hajdú-Bihar vármegyében (Hosszúpályi, Tetétlen)
– Győr-Moson-Sopron vármegyében (Rajka)
– Baranya vármegyében (Somogyhárság)
– Nógrád vármegyeében

Zichy kastély - Óbuda

Jelentős részük mára elhagyatottá, romossá vált, azonban néhányat felkarolt a megmentőjük, és új funkciót talált az egykori grófi, köznemesi kastélyoknak, kúriáknak. Van, amelyik iskolaként, emlékházként, múzeumként, szállodaként, polgármesterihivatalként, vagy művelődési házként üzemel. Bízunk benne, hogy a következő években a Zichy család épített örökségének egy részét mi is be tudjuk mutatni a Magyar Villák Magazin olvasóközönségének.

Amennyiben rendelkezel olyan kastéllyal, kúriával, villával, amit szeretnél bemutatni magazinunkban, vagy érdekelnek a weboldalon található ingatlanok, akkor vedd fel velünk a kapcsolatot a hello@dandan.hu email címen.