
- Vizi Noémi
- Fotó: Kovács Levente
- Olvasási idő: 2 perc
A bakonybánki Stróbel-kastély, amely a katalizátor, porlasztó feltalálójának, Bánki Donát szülőházának helyén áll
Bakonybánk egy kis település, Győrtől körülbelül 40 km-re található, Komárom-Esztergom vármegyében. A község leghíresebb épületét járjuk körbe ebben a cikkben, amely nem más, mint a Stróbel-kastély.
A Stróbel-kastély azon a telken épült fel, amelyen Bánki Donát, híres magyar gépészmérnök szülői háza állt egykor. Donát Dr. Löwinger Ignácnak, a település orvosa, és Salzer Betti negyedik gyermekeként látta meg a napvilágot, 1859-ben1. 1868-ban költöztek el Lovászpatonára, így csupán 9 éves koráig élt Bakonybánkon. Mai szóval élve magántanuló volt, majd Budapesten az V. kerületi főreáliskolába járt, onnan jelentkezett a Királyi József Műegyetemre, 1876-ban. 4 évvel később fejezte be tanulmányait, oklevelét pedig 1893-ban kapta meg. Egyetemista korában változtatta meg vezetéknevét Bánkira. Tehetségére oktatói is felfigyeltek, ezért tanársegédi pozíciót kapott. Állami- és más magánkézben lévő gyárakban a több éves tervezői, osztályvezetői, főmérnöki munka mellett kutatóként is dolgozott. Bánki Donát és Csonka János nevéhez fűződik például a porlasztó, a karburátor feltalálása. 1898-ban a Műegyetem kinevezte egyetemi tanárnak, így az oktatói tevékenység is az élete részévé vált a feltalálás mellett. 1902-ben elsőkerékhajtású automobilját mutatta be, 1909-ben pedig repülőgép stabilizátorát. Jelentős magyar mérnök, tudós és tanár volt.
1922-ben tehát Bánki Donát szülőháza helyén épült fel a Stróbel-kúria. Építtetője Stróbel Zoltán volt, aki nem nemesi származású földbirtokos volt2. A család, Zoltán felmenői mezőgazdasággal foglalkoztak, majd Zoltán üzleti sikerei lehetővé tették a vagyongyarapítást, és a kastély építtetését. Sajnos a hirtelen jött gazdagság nem volt hosszú életű, az építkezés, a magas életszínvonallal járó költekezés viszonylag hamar felemésztette a vagyont. A kastély hosszú ideig nem is volt a család birtokában, ugyanis 1945-ben a kastélyok államosításának idején ez is állami tulajdonú lett. Sokáig az épület utcafrontján kisbolt működött, de mióta ismét magántulajdonba került az ingatlan, ez megszűnt, és elkezdődött a kastély felújítása.
Ha ma ránézünk az épületre, akkor egy patinás, több, mint 100 éves ingatlant látunk, terméskővel burkolva. Szerkezete stabil, tetőszerkezete kétállószékes fedélszék, kiváló állapotban, az eredeti gerendákkal. Udvara rendezett, de egyéni elképzelés szerint szabadon alakítható. Ha belépünk a kastélyba, az első szárnyba érkezünk. Itt nagyobb termek találhatóak, amelyek rendezvények tartására, családi összejövetelekre kiválóan alkalmasak, míg a hátsó részben elkezdték kialakítani a kisebb lakórészeket. Összesen 3 terem és 10 szoba található az 570 m2-es lakótérben. Pincével is rendelkezik, illetve egy, a házzal összeépített épülettel, amelyből garázs alakítható ki.
Az egykori Stróbel-kastély jelenleg új tulajdonosát várja. A felújítási munkálatok elkezdődtek, viszont a befejezés az új tulajdonos igényeinek megfelelően, és tervei alapján történhet. Ideális akár családi otthonnak, de akár turisztikai célú üzemeltetésre is. A kastély telkének területe bővíthető, ugyanis körülötte üres telkek találhatóak.
Bízunk benne, hogy újjászületéséről mi is beszámolhatunk.