- Vizi Noémi
- Fotó: Soós Bertalan
- Olvasási idő: 4 perc
A dégi Festetics kastély, amely őrzi a szabadkőművesség emlékét, és melynek kertje akkora, mint a New York-i Central Park
A Festetics kastélyról legtöbbünknek a Keszthelyen található jut eszébe. A 18. században köznemesi családból vált a Dunántúl egyik meghatározó, és legnagyobb birtokkal rendelkező családjává. A keszthelyi kastélyt építtető Festetics Kristóf fiai vásárolták meg a Dégen található birtokot 1769-ben, amely Festetics Lajos (1732 – 1797) – a fiatalabb fiú – tulajdonába került, ezzel megalapítva a dégi családi ágat1. Az itt található kúriát 1772-ben építtette, nyaralónak, ugyanis családjával Toponáron élt, anyagi helyzetéhez képest igen szerény körülmények között. Az anyagi sikereit a földjein megtermelt gabona értékesítésével alapozta meg a napóleoni háborúk idején.
Lajosnak nagyratörő álmai voltak, és tervei között szerepelt, hogy a mintagazdaságokat kössék össze, és fejlesszék az úthálózatot. A feladattal Kováts Ferencet, a Franciaországban tanult mérnököt bízta meg, azonban az erre már csak Lajos halála után került sor. A birtokokat Festetics Antal örökölte, és egyúttal kezébe is vette a birtokfejlesztés irányítását. Az 1800-as években kezdődött meg az úthálózat és a mintagazdaságok fejlesztése, amelynek leglátványosabb eleme a Veszprém felől érkező postaút volt2. A 12 km hosszú nyílegyenes út mellett fasort létesítettek, végén pedig már messziről látható volt a kastély, amelynek átépítésével 1812-re készültek el. Tervezője a Bécsben született építész, Pollach Mihály volt. Nevéhez a klasszicista építészet remekművei kapcsolódnak. Például ez a dégi kastély Magyarország egyik legimpozánsabb és legrégebbi klasszicista kastélya. U alakú, egyemeletes, alagsoros épület, melynek oszlopai dór stílusúak, kert felé nyitott, 6 oszlopos portikusz látható3. Nagyon hasonlít a Magyar Nemzeti Múzeumra, ez azonban nem véletlen. Pollack Mihály tervezte, és fő műveként tekinthetünk rá. A kastély nyugati oldalrizalitban egy közel 30 méteres folyosó végén található egy ovális terem, amelyet díszteremként használtak4. Ez eltért a megszokottól, mert általában középtengelyen szokott elhelyezkedni. Ezzel szemben kapott helyet az ovális fürdőszoba, amelynek mennyezeti mintái a Kálvin téri református templom mintáit idézi. Az ovális forma, a homlokzaton előtűnő napszimbólum, vagy a kastély több részén található sasszimbólumok a szabadkőművességre utalnak. Ugyanis Festetics Antal is ehhez a mozgalomhoz tartozott, sőt, a legenda szerint a Habsburg Birodalomban betiltották a szabadkőműves mozgalmat 1795-ben, Festetics Antal pedig 1805-ben megvásárolta a megmaradt iratgyűjteményt, amelyet egészen 1944-ig megőriztek a kastély falai között.
Az épület szimmetrikus, geometriai formákat láttató épület, amelynél fontos volt a kerttel való közelség megteremtése. Ezért hátul nem is lépcső épült, hanem kavicsos rámpa. A park egyébként a kastéllyal egyidőben készült el, szintén Festetics Antal és felesége, Splényi Amália (Orczy László unokahúga) nevéhez fűződik. Rajongtak a botanikáért, pesti villájuk az Orczy kert mellett helyezkedett el. A friss kutatások szerint a kertek tervezője Bernard Petri volt5. Dégen európai szinten is különleges angolpark került kialakításra, ősfák és igazi növénykülönlegességek is megtalálhatóak voltak6. Érdekességként megemlíthető, hogy jelenleg mérete körülbelül 300 hektár, körülbelül akkora, mint a New York-i Central Park7.
Három vízfolyás, a Bozót-patak, a Bogárdi-víz és a Kislángi-árok által határolt területen járunk, ezért lehetőség nyílt a felduzzasztásukra, és egy kis tó kialakítására. Ez a Szerpentin-tó. Valódi különlegességét a közepén elhelyezkedő kis sziget, és a rajta álló Hollandi-ház adja. Németalföldi stílusban épült, megjelenését a vörös téglák teszik még meghatározóbbá. Azonban a valódi cél mai szemmel látva igencsak érdekes. Festetics Andorné Pejacsevich Lenke tuberkolózisban (tüdőbetegségben) szenvedett, és az akkori orvostudomány úgy tartotta, hogy az ammóniában dús levegő (nagy koncentrációban állatok vizeletében is megtalálható) illetve a frissen tej tünetenyhítő, már-már gyógyító hatású8. Ezért a földszinten tehénistállót létesítettek 6 tehénnel, az emeleten pedig a lakrész lett kialakítva. Megközelíteni csak egy kifeszített dróton húzható csónakkal lehetett. Ma már fahíd ível át a tavon, a könnyebb megközelíthetőség érdekében.
Az 1920-as években újabb átépítés, korszerűsítés indult, melynek keretében rózsakert, teniszpálya, lugas, szivattyúház és antik forrás is létesült9. 4 generáción át, több mint 100 évig állt a kastély a Festetics család szolgálatában, azonban a II. Világháborúban szörnyű veszteségeket szenvedett, végül 1944-ben hagyták el. Német katonai kórház működött benne, majd szovjet szálláshellyé vált. 1950-es évektől kezdve 1995-ig gyermekotthonként üzemelt. Végül 2001-ben kapott műemléki gondnokságot és 2009-ben kezdődhetett el a rekonstrukció, először parkot rehabilitálták, majd 2018 és 2022 között a kastélyt. Ma már látogatóközpontként üzemel, interaktív kiállításokkal, amelyben az érdeklődők megismerkedhetnek a Festetics család történetével, a terepasztalon a kerttel, illetve az emeleten a szabadkőművesség eszméivel. Egy izgalmas időutazásban vehetnek részt az idelátogatók, és belecsöppenhetnek a grófi család mindennapjaiba. Kellemes kirándulásnak és élménydús napnak ígérkezik az itt eltöltött nap.
1https://kirandulastippek.hu/tolna/deg-festetics-kastely-angolpark
2https://degikastely.hu/kastelytortenet/
3https://degikastely.hu/kastelytortenet/
4https://nkvp.hu/helyszinek/festetics-kastely/
5https://degikastely.hu/szolgaltatasok/kastelypark/
6https://degikastely.hu/kiallitas/allando-kiallitas/
7https://nkvp.hu/helyszinek/festetics-kastely/