Martonvásár Brunszvik kastély – a legangolosabb magyar kastély

Martonvásár Budapesttől 30 percnyi autóútra található, amely akár zónázó vonattal is megközelíthető Fejér vármegyei település. Történelme körülbelül 1000-től datálható, találtak olyan leleteket, amelyek igazolják, hogy kelták, szarmaták lakhatták a települést1. A Római Birodalom hódításait követően a magyarok fennhatósága alá került a terület. Igen fontos Buda-Fehérvár kereskedelmi útvonal mentén helyezkedik el, vásártartási joggal is rendelkezett, amit a település neve is őriz. A 16. században a török hódítók hatására elnéptelenedett a terület. A korábban nyüzsgő, kereskedelméről híres Martonvásár lápos, mocsaras területté vált.

Beniczky Sándor ellenőrzésre szerezte meg Martonvásárt, majd Mária Terézia Brunszvik Antalnak adományozott grófi címet, vele együtt pedig a martonvásári birtokot2. 1784-85-ben épült a kastély alapjának számító, egyszintes barokk kúria, illetve ekkor már elkezdték a fatelepítéseket, amely az angolkert alapjául szolgáltak3. Ebben az időben építették a templomot is, klasszicista stílusban4. 1793-ban elhunyt Antal gróf; felesége, Seeberg Anna pedig egyedül maradt gyermekeikkel: Terézzel, Jozefinnel és Ferenccel. Az özvegy lányaival 1799-ben ellátogatott a bécsi udvarba azzal a céllal, hogy férjet találjon lánygyermekeinek. Ezen az úton találkozott Beethovennel, akit megkért, hogy tanítsa meg zongorázni a lányait. Vonakodva bár, de elvállalta a feladatot, 16 napig oktatta őket. Nem is sejthette, hogy a lányok testvére Ferenc milyen jó barátja és mecénása lesz. A zeneszerző 1806-ban fejezte be az Appassionata-t, amelyet Brunszvik Ferencnek ajánlott5. Napjainkban ennek a barátságnak állít emléket a birtokon működő Beethoven múzeum, a parkban lévő szigeten álló kültéri szobor, illetve a nyár időszakban megrendezésre kerülő komolyzenei koncertek sorozata.

A birtok irányítását 1807-ben vette át Ferenc. Az 1820-as években építkezésbe kezdett, klasszicista stílusjegyekkel díszíttette az épületet. Az angolpark is tovább szépült, tervezője valószínűleg Heinrich Nebbien volt; javaslataira számtalan fafajt telepítettek be, például kőrist, japánakácot, csörgőfát, mocsári ciprust, ősmamutfenyőt, amerikai vasfát, platánt6. A birtokon keresztül folyik a Szent László patak, amelyet felduzzasztva hozták létre a tavat, partján és környékén pedig szintén fásításba fogtak. A kastély mai formáját Brunszvik Géza, Ferenc fia, Antal unokája neogótikus stílusban álmodta- és valósította meg az 1870-as évektől kezdve. Elképzelhető, hogy angliai utazásai során inspirálódott és szeretett bele ebbe az építészeti stílusba. Az építkezés és más anyagi nehézségek miatt a Brunszvik családnak meg kellett válnia a birtoktól. 1893-ban József főherceg tulajdonába került, aki 1896-ban felújíttatta, majd egy évvel később eladta a sörgyáráról mai napig híres Dreher Antalnak7. Az I. Világháború alatt hadikórház működött a kastélyban, majd 1923 és 1927 között Dreher Jenő nekifogott a felújítási munkálatoknak. Néhány boldog évet követően elérkezett a II. Világháború időszaka, amely azzal zárult, hogy 1945-ben államosították a kastélyt. Szerencsére jó kezekbe került, mert 1953 óta a Magyar Tudományos Akadémia Agrártudományi Kutatóközpontja működik benne; ettől az évtől kezdve a parkot pedig természetvédelmi területnek nyilvánították8.

A martonvásári kastélyt a Tudor stílusa és a csodálatos angolkertje miatt szokták a legangolosabb magyar kastélynak is nevezni. Ezt idézik a fehér falak, a bástya szerű tornyok, a szögletes vonalvezetés. Bár a kastélyban csak a Beethoven múzeum, illetve az agrárkutatásokat bemutató Agroverzum látogatóközpontja tekinthető meg, kívülről is érdemes megcsodálni az épületet, illetve sétálgatni Magyarország egyik legszebb angolkertjében.

Amennyiben rendelkezel olyan kastéllyal, kúriával, villával, amit szeretnél bemutatni magazinunkban, vagy érdekelnek a weboldalon található ingatlanok, akkor vedd fel velünk a kapcsolatot a hello@dandan.hu email címen.